fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ćwiczenia metodą Pilates pomagają przy chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Coraz częściej realizuje się badania związane z ćwiczeniami wykonywanymi metodą Pilates. Co prawda prowadzone są one na małych grupach, co nie zawsze wystarcza, by uznać je za wystarczające, jako strikte naukowe, niemniej jednak te, które są podejmowane potwierdzają bardzo pozytywny wpływ ćwiczeń metodą Pilates na zdrowie, w tym na schorzenia związane z kręgosłupem.

Bóle kręgosłupa dotykają coraz większej liczby osób, w tym pojawiają się w coraz młodszym wieku. Pracujemy więcej, częściej prowadzimy siedzący tryb życia, mniej się ruszamy, co dla kręgosłupa jest zabójcze. Kiedy orientujemy się, że coś złego się z nim dzieje, często jest już późno na profilaktykę. Tymczasem warto o nią zadbać, bo to pozwoli nie tylko uchronić nas od choroby, ale także dzięki niej zaoszczędzimy czas i pieniądze. A co najważniejsze, stawiając na profilaktykę dłużej będziemy się cieszyć zdrowiem i radością życia. Zdecydowanie lepiej zapobiegać przewlekłym bólom, czy niepełnosprawnościom, niż je leczyć, tego chyba nikt nie zakwestionuje.

Pytaniem pozostaje, czy o taką profilaktykę w codziennym życiu dbamy?

Spójrzmy jednak na wyniki dwóch badań, które przeprowadzono z udziałem osób, u których stwierdzono konkretne choroby kręgosłupa.

Jedno z badań, przeprowadzone wśród 30 kobiet w wieku od 50 do 65 lat, u których stwierdzono chorobę zwyrodnieniową odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wykazało, że już po 10 sesjach ćwiczeń metodą Pilates, realizowanych 1 raz w tygodniu, podczas sesji trwających po 60 minut każda, pojawiły się znaczące, pozytywne zmiany m.in. w zakresie zwiększenia się ruchomości kręgosłupa oraz w zakresie zmniejszenia się dolegliwości bólowych.

Jakie wnioski wyciągnięto z tego badania?
  1. „Trening metodą Pilates wpływa pozytywnie na stan zdrowia badanych z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego.”
  2. „Trening metodą Pilates może być pomocny w profilaktyce i leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego.”

Źródła:

  1. Wpływ treningu Pilates na stan zdrowia pacjentów z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego.” Karasiński Przemysław , Pawłowska Katarzyna, Pawłowski Jakub, Doktor Krasicki Sp. z o. o., Gdynia, Wyższa Szkoła Zarządzania, Wydział Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu, Gdańsk, Prywatna Praktyka Fizjoterapeutyczna Fizjoterapia i Osteopatia, Gdynia

Podobne badanie przeprowadzono na innej grupie, też 30 osób, u których stwierdzono chorobę zwyrodnieniową odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W tym wypadku sesje Pilatesa ralizowano w grupie tak kobiet, jak i mężczyzn, w wieku od 30 do 50 lat, przez 3 miesiące, 3 razy w tygodniu po 60 minut każda sesja.

Jakie wnioski wyciągnięto z tego badania?
  1. „Ćwiczenia metodą Pilates wpłynęły na zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę ruchomości kręgosłupa oraz jakości życia badanych osób.
  2. „Osoby ćwiczące wysoko oceniły skuteczność ćwiczeń Pilates.”

Źródła:

Jako trener Pilates mogę potwierdzić, że osoby regularnie praktykujące ćwiczenia metodą Pilates, już po zaledwie 3 – 4 sesjach treningowych (każda po półtorej godziny), zgłaszają zmniejszenie, czasem też eliminację bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (dotyczy osób, które nie mają stwierdzonej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lędźwiowego, ale które odczuwają przewlekłe bóle i dyskomfort w tej części ciała). W parze z ograniczeniem lub eliminacją bólu kręgosłupa lędźwiowego, u osób z którymi realizuje zajęcia Pilates, zwiększa się elastyczność, ruchomość kręgosłupa. Zakres ruchu się powiększa, kręgosłup się wręcz wydłuża, co daje niezwykłą motywację dla ćwiczących. Rezultaty bowiem ćwiczeń widać gołym okiem. Nie ma zaś nic piękniejszego, jak pozytywne wyniki konkretnej sesji, widoczne na ciele, takie które się w nim czuje. To jeszcze bardziej zachęca do pracy nad sobą, jak też do kolejnych treningów. To wreszcie uświadamia, jak ważny jest ruch i regularna praca nad wzmocnieniem wszystkich mięśni ciała.

Pilates to zdecydowanie efektywna metoda ćwiczeń. Warto ją wypróbować. Póki tego nie zrobisz, nie dowiesz się, jak wiele dobrego możesz dzięki metodzie Pilates zrobić dla swojego kręgosłupa i ciała w ogóle. Trzeba jednak pamiętać, że nic nie działa za dotknięciem magicznej różdżki, od razu, w mgnieniu oka. By jakiekolwiek prozdrowotne rezultaty były długofalowe, konieczne jest regularne ćwiczenie.

Warto też przy okazji wspomnieć, że prozdrowotny zestaw, który najbardziej się opłaca, który przyniesie najwięcej korzyści, dosłownie na każdej możliwej płaszczyźnie życia, to poza aktywnością fizyczną, w tym praktykowaniem metody Pilates, prawidłowa dieta oraz odpowiednia dawka snu, czyli po prostu zdrowy styl życia. Taki prozdrowotny pakiet to prawdziwa bomba podnosząca jakoś życia!

4 Comments

  • Patryk
    Posted 15 abril 2021 at 09:05

    Co prawda nie wykonuję pełnych sesji Pilates, ale korzystam z niektórych ćwiczeń, które skupiają się najbardziej na mięśniach brzucha, a które właśnie pokazał mi trener tej metody. Musze przyznać, że wykorzystując techniki oddychania, jakie się praktykuje podczas ćwiczeń Pilates, jak też w ogóle sposób wykonywania poszczególnych ruchów, ich szybkość, dokladność i precyzja, powoduje, że nie czuję bólu pleców podczas pracy nad moimi mięśniami brzucha, mogę trenować dłużej na te partie mieśni, niż wcześniej, a przez to widzę lepsze rezultaty. To dla mnie bardzo pozytywne zaskoczenie.

  • Malgorzata
    Posted 17 abril 2021 at 00:44

    Bardzo chętnie spròbuję tego rodzaju ćwiczeń bo włašnie trochę dolna patria kręgosłupa mi dokucza i może włašnie warto wykonać pilates

    • Post Author
      splapzycie
      Posted 17 abril 2021 at 08:13

      Witaj Gosiu,

      zdecydowanie polecamy.
      I życzymy dużo zdrówka oraz samych korzyści z zajęć Pilatesa.

      Serdeczności

Leave a comment