fbpx
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Najważniejsze zasady w metodzie ćwiczeń Pilates

Ruch to zdrowie i z tym nie ma co dyskutować! Stąd też warto zadbać, by miał on stałe miejsce w naszym grafiku dnia.

Idealnym też byłoby, gdyby gościł w nim przez siedem dni w tygodniu, bo aktywność fizyczna to praktycznie lek, który powinniśmy przyjmować codziennie, do końca życia. Ów lek, wydawałoby się prosty do zastosowania, no i najtańszy z możliwych, zapobiega wielu chorobom, w tym depresjom, otyłości, czy chociażby cukrzycy typu II, miażdżycy lub nadciśnieniu krwii, które niczym plaga, atakują ludzkość. Tym bardziej zatem warto się na nim skupić i regularnie zażywać.

Poza spacerami, jazdą na rowerze, bieganiem, gimnastyką, czy chociażby wizytą na siłowni, zachęcamy do wypróbowania metody ćwiczeń, zwanej jako Pilates. Dlaczego?

To taka forma aktywności fizycznej, która nie tylko wzmacnia całe ciało, wszystkie partie mięśni, ale także wpływa na jego rozluźnienie, rozciągnięcie. Przy czym to nie jedyne korzyści, jakie dzięki regularnym ćwiczeniom Pilates można uzyskać. To także ukojenie dla duszy. Regularne zajęcia Pilates to doskonały sposób na walkę z wszelkimi napięciami mięśniowymi oraz stresem. A wszystko dzięki kilku zasadom, na których opiera się ta forma aktywności fizycznej. Ich stosowanie podczas treningu zapewnia maksymalną korzyść dla ciała i umysłu, mamy tu dobroczynne działanie na wielu płaszczyznach.

A na jakich, głównych zasadach opiera się Pilates?

ODDECH

Joseph Pilates wyprzedzał swoje czasy, wskazywał bowiem na ogromną rolę oddechu przy wykonywaniu ćwiczeń. W swojej książce „Return to Life Through Contrology” podkreślał: „Breathing is the first act of life, and the last… above all, learn how to breathe correctly.”, czyli „Oddychanie jest pierwszym aktem życia i ostatnim… dlatego też naucz się jak oddychać prawidłowo”.

Oddech torem bocznym, bo taki wykorzystuje się w ćwiczeniach metodą Pilatesa, zapewnia lepsze dotlenienie organizmu, usprawnia pracę przepony, wspomaga pracę organów wewnętrznych. A organizm lepiej dotleniony, to organizm zdrowszy, radośniejszy, energiczniejszy.

KONTROLA

Początkowo metoda Josepha Pilatesa zwana była, jako kontologia, czyli „Contrology”. Jak sam twórca wskazywał: „Pilates is about stretch, strength and control. And control is most important because it uses your mind.”, czyli „Pilates to rozciągliwość, siła i kontrola. A kontrola jest najważniejsza, ponieważ wykorzystuje twój umysł.”. W ćwiczeniach metodą Pilatesa praktycznie żadna część ciała, żaden mięsień nie jest pozostawiony samemu sobie. Wszystkie ruchy podczas zajęć są przemyślanie, w pełni właśnie przez umysł kontrolowane. Równomierny na całym ciele rozwój mięśni zwiększa kontrolę wykonywanych w życiu codziennym ruchów i zapobiega kontuzjom.

CENTRUM

W Pilatesie siła wychodzi niejako z tak zwanego „centrum”, zwanego także „pasem siły”. Stąd też w ćwiczeniach kładzie się nacisk na wzmocnienie grupy mięśni brzucha, dna miednicy, grzbietu i obręczy barkowej. To z tego silnego środka wychodzi siła, moc. Pamiętać jednak należy, że ćwiczenia metodą Pilatesa wzmacniają również i inne partie ciała, chodzi w nich bowiem o balans, harmonię ciała, jako całości. 

KONCENTRACJA

Koncentracja wspomaga spokój, harmonię, działa relaksująco, wyciszająco, kojąco na ciało i umysł. Jeżeli skupisz się na każdym ruchu, na każdym ćwiczeniu uzyskasz maksymalnie dużo korzyści, tak dla ciała, które wzmocnisz, jak i dla umysłu, który wyciszysz, uspokoisz. Bez odpowiedniej koncentracji poszczególne ruchy tracą swoją jakość, a zatem i cel. Ruchy wykonywane w pełnym skupieniu będą po prostu najbardziej wartościowe i efektywne, szybciej wpłyną na poprawę jakości twojego zdrowia, na lepszą ruchomość, elastyczność ciała oraz jego siłę i równowagę. Koncentrując się w 100 % na poszczególnych ruchach, nie będziesz już w stanie koncentrować się na troskach, problemach życia codziennego. A kto ich dzisiaj nie ma? Dzięki temu doskonale zregeneruje się twój umysł, który w tym czasie będzie miał doskonałą szansę odpocząć od wszystkiego, co stresujące. 

PRECYZJA

W Pilatesie liczy się każdy ruch, podczas treningu dąży się do prawidłowego i precyzyjnego wykonywania każdego pojedynczego ćwiczenia. Ważne jest uświadomienie sobie, jaką rolę odgrywają poszczególne części ciała, jakie znaczenie mają poszczególnych mięśnie. Dzięki zwiększonej świadomości ciała, uczymy się precyzyjne wykonywać poszczególne ćwiczenia, bo to właśnie dzięki precyzji osiąga się najlepsze i najszybsze rezultaty. W Pilatesie nie liczy się ilość, a jakość. Mniejsza liczba powtórzeń konkretnych ćwiczeń przyniesie dużo lepsze wyniki, jeżeli będą one wykonywane precyzyjnie, z odpowiednią siłą, szybkością, przy odpowiednim oddechu, niż większa liczba powtórzeń, wykonywanych niechlujnie. 

PŁYNNOŚĆ

Ruchy nie powinny być wykonywane z pośpiechem, niedokładnie, niechlujnie. Dzięki płynnemu wykonywaniu poszczególnych ruchów i przechodzenia z jednego ćwiczenia do kolejnego w sposób dokładny, precyzyjny, ciało uczy się lepszych wzorców, lepszej równowagi. Sprzyja to także ograniczeniu kontuzji.

RELAKSACJA

W Pilatesie istotne jest skupienie się na uwolnieniu obszarów napięcia w ciele, odnalezienie spokoju, harmonii, głęboka relaksacja całego ciała. Wykonywanie ćwiczeń wymaga odpowiedniej siły, ale konieczne jest także zapewnienie relaksu, tak by zachować odpowiednią równowagę. Istotny jest tu balans między użytą siłą, a rozluźnieniem, dlatego też dozwolone jest wykonanie wyłącznie takiego wysiłku, który nie będzie nadmierny, przez co nie spowoduje zbędnego napięcia w ciele, nie obciąża. Ważne jest przy tym, by podczas pracy nad konkretnymi mięśniami, inne, których nie chcemy angażować, pozostawały w odpoczynku, by nie były niepotrzebnie nadwyrężone. Pilates to nie tylko ukojenie dla ciała i mięśni, ale to także prawdziwy masaż dla organów wewnętrznych oraz niezwykle skuteczny sposób odpoczynku dla mózgu. Wykonywanie ćwiczeń precyzyjnie, płynnie, pod kontrolą, przy odpowiednim oddechu, wymaga maksymalnej koncentracji na tym co się dzieje tu i teraz, czyli maksymalnego skupienia się wyłącznie na treningu. W tym czasie nie ma opcji, by skupiać się na czymkolwiek innym.

Podsumowująć, Pilates dzięki zastosowaniu wszystkich wyżej wskazanych głównych zasad, jakie w trakcie rozwoju samej metody, zostały przez lata wypracowane, jest doskonałą formą relaksacji, pozwalającą ćwiczącym zapomnieć o wszelkich troskach i problemach życia codziennego i skupić się w 100 % na poprawie zdrowia oraz jego jakości. 

Leave a comment